Sauna ehitamine – kuidas seda kõige paremini teha?
Saun on iga eestlase kodus justkui elementaarne vajadus. See pole pelgalt koht lõõgastumiseks – see on osa meie kultuuripärandist ja elustiilist. On oluline mõista, et õigesti valitud ja töödeldud puit mängib sauna vastupidavuses, esteetikas ja kasutusmugavuses otsustavat rolli. Tõime välja mõned meelespead, mida sauna ehitamisel arvesse võtta. Neid järgides saad edaspidi muretult igat leili nautida!
1. Plaan ja disain
Esimene samm on selge plaani koostamine. Nagu ikka ehitusega, peab enne tegutsemist mõtlema, kui suur peaks saun olema, millist tüüpi see saab (puuküttega, elektrikerisega, aurusaun jne) ja millist atmosfääri soovite luua. Puidu valik sõltub suuresti sauna tüübist – leiliruumi materjal peab taluma kõrget kuumust ja niiskust, samas eesruumis võib kasutada ka vähem ilmastikukindlat puitu.
2. Sobiva puidu valik
Puit on sauna ehitamisel põhikomponent. Erinevates osades võib vaja minna erinevat tüüpi puitu:
- Leiliruum: Parim valik on soojuspaisumise ja niiskusekindluse poolest tuntud puuliigid nagu haab, lepp või termotöödeldud puit. Need ei kuumene nii kiiresti, on vastupidavad ja näevad stiilsed välja. Okaspuud, nagu näiteks kuusk ja mänd, eritavad kõrgetel kuumustel vaiku, seega pole need leiliruumis kasutamiseks head valikud.
Seinte ja lagede jaoks sobivad hästi pehmed puuliigid, mis annavad leiliruumile hubase ja looduslähedase ilme. Kindlasti tuleb puitu töödelda saunakindlate vahenditega, et pikendada selle eluiga.Põrandate jaoks valige vastupidav puit, mis talub niiskust ja kulumist. Võib kaaluda ka puidu ja kivimaterjali kombinatsiooni – näiteks puitrestid kivipõrandal, mis tagavad vastupidavuse ja lihtsa hoolduse. Istmed ja lavalaudade puit peaks olema siledaks töödeldud, et tagada mugavus ja vältida pindude tekkimist.
3. Puidu ettevalmistus ja töötlus
Saunas kasutatav puit peab olema hästi kuivatatud, et vähendada niiskuse mõju ja väändumise riski. Leiliruumi puitu ei tohi töödelda kemikaalidega, mis võivad kuumuse käes eritada mürgiseid aure. Selle asemel kasutage looduslikke õlisid või spetsiaalseid saunakaitsevahendeid.
4. Ventilatsioon ja niiskusekontroll
Õige ventilatsioon on sauna vastupidavuse ja kasutusmugavuse seisukohalt hädavajalik. Puit peab saama pärast iga kasutuskorda kuivada, et vältida hallituse ja mädaniku teket. Korralikult planeeritud ventilatsioonisüsteem pikendab sauna eluiga ja parandab selle kasutuskogemust.
5. Sauna kasutamine
Kui sauna ehitus on valmis, ärge unustage regulaarset hooldust. Leiliruumi puitpinnad vajavad aeg-ajalt puhastamist ja kergemat hooldusõlitamist, et need püsiksid värsked ja heas seisukorras. Kindlasti jälgige, et saun saaks pärast igat kasutuskorda korralikult õhutatud.
Õige puidu valik ja töötlemine tagavad, et teie saun on vastupidav, ohutu ja silmale ilus. Investeerige kvaliteetsetesse materjalidesse ja võtke aega, et iga detail saaks viimistletud – nii saate tõeliselt nautida kõike, mida üks hea saun pakkuda võib!.